X Marsz Katyński w Wolsztynie

W Wolsztynie odbył się X Marsz Katyński. W imieniu wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk w wydarzeniu udział wzięła I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc. Podczas uroczystości wicewojewoda odczytała okolicznościowy list  - Z uznaniem przyjmuję wiadomość, że w Wolsztynie pamięć o naszych rodakach, poległych i pomordowanych przez sowieckich najeźdźców jest niezmiennie pielęgnowana.

Ulicami miasta maszerowali rekonstruktorzy, mieszkańcy Wolsztyna i okolic, kombatanci, władze samorządowe i przedstawiciele administracji rządowej. Wydarzenie upamiętnia i oddaje hołd blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych.

W trakcie  wydarzenia Antoni Janik ze Związku Sybiraków Koło w Wolsztynie został odznaczony medalem Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami X Marszu Katyńskiego w Wolsztynie byli poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

składania wiązanek pod pomnikiem poległych w Wolsztynierekonstruktorzy oddają pamięć pomordowanym w Katyniurekonstruktorzy w marszuprzemówienie wicewojewody przy pomniku Bielnikoddznaczenie medalem Pro Partria Antoniego Janika oddznaczenie medalem Pro Partria Antoniego Janika wspólne pamiątkowe zdjęcie wicewojewody z organizatoramipomnik Bielnik w Wolsztyniewiązanki i znicze pamięci

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 06.04.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 09.04.2024 - 15:17