Sołtys ambasadorem czystego powietrza

W Pile i Koninie odbyło się bezpłatne szkolenie informacyjne dla sołtysów na temat Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu od września 2018 r. realizuje program w Wielkopolsce. W spotkaniu w Pile wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, z kolei w spotkaniu w Koninie uczestniczyła I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze. Program skierowany do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych na realizację przedsięwzięć związanych z wymianą źródeł ciepła oraz poprawą efektywności energetycznej budynków. Program ma na celu poprawę stanu środowiska w naszym kraju.

- Dzięki zaangażowaniu sołtysów możliwe jest dotarcie do jeszcze szerszego grona potencjalnych odbiorców z informacją o programie Czyste Powietrze, który jest tak bardzo istotny z perspektywy naszego środowiska oraz przyszłości następnych pokoleń – powiedział wojewoda Zieliński w Pile.

Właściciele budynków mogą uzyskać bezzwrotną dotację – nawet 136 tys. zł. Dzięki czemu zyskują szereg korzyści: ciepły, komfortowy dom, mniejsze rachunki za energię, czystsze powietrze czy zdrowie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów.  

W ramach programu Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu nawiązał porozumienie z wielkopolskimi samorządami – obecnie z 204. gminami województwa wielkopolskiego. Kolejne samorządy przystąpią do programu w październiku br. Ponad 90 proc. wielkopolskich gmin będzie pomagać swoim mieszkańcom we wnioskowaniu w Programie Czyste Powietrze i otrzymaniu dotacji.

- Sołtysi to naturalni liderzy w swoich społecznościach lokalnych – znacie Państwo swoich sąsiadów, cieszycie się ich zaufaniem. Warto, abyście zachęcili mieszkańców swojego sołectwa, by skorzystali z programu „Czyste Powietrze”. Możecie być Państwo dobrym przykładem i pokazywać, że warto mieć docieplony dom i efektywne, ekologiczne źródło ciepła – zaapelowała do zgromadzonych Aneta Niestrawska.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu organizując spotkania chce wzmocnić współpracę z sołtysami i nawiązać bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Pozyskane informacje wynikające z dyskusji umożliwią dalszy rozwój programu „Czyste Powietrze”.

Spotkania z sołtysami w ramach programu „Czyste Powietrze” w województwie wielkopolskim odbyły się też w Poznaniu, Lesznie i Kaliszu.

Sołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrzaSołtys ambasadorem czystego powietrza

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 18.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 19.09.2023 - 07:58