Rekordowa wysokość dofinansowania na rozwój wielkopolskiej infrastruktury drogowej!

Aż 409 mln zł trafi do wielkopolskich samorządów na realizację zadań drogowych! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – tym razem na 2024 rok.

W Wielkopolsce wsparcie rządowe uzyska 216 zadań, w tym 62 powiatowych i 154 gminnych. Łączna wartość środków Funduszu przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2024 roku w Wielkopolsce to 409 mln zł, co pozwoli na realizację zadań drogowych na łącznej długości ponad 256 km.

– Wielokrotnie wizytując wielkopolskie samorządy widzę, jak bardzo duże znaczenie mają te inwestycje dla mieszkańców naszego regionu. To ogromne wsparcie dla włodarzy, które realnie przekłada się na poprawę komfortu życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg pozwala nam budować i modernizować drogi, z których wszyscy mieszkańcy korzystają na co dzień, żeby dojechać do pracy, szkoły, czy też do szpitala – dodaje.

Wśród najwyżej dofinansowanych zadań powiatowych znalazły się dwie inwestycje, które będą realizowane przez Powiat Grodziski - remont drogi powiatowej nr 2754P Albertowsko - Kąkolewo - Grodzisk Wlkp. – etap I (dofinansowanie 15,7 mln zł) i przebudowa drogi powiatowej nr 3584P Parzęczewo - Puszczykowo - Kotusz - granica powiatu - etap II (dofinansowanie 12,3 mln zł), a także zadanie Powiatu Wolsztyńskiego - przebudowa drogi powiatowej nr 3811P w Adamowie (dofinansowanie 10,3 mln zł).

Najwyższe dofinansowanie wśród samorządów gminnych otrzymała Gmina Kazimierz Biskupi na budowę drogi gminnej pomiędzy m. Dobrosołowo - Komorowo - Nieświastów (dofinansowanie 6,9 mln zł), a także Gmina Golina na budowę drogi gminnej wraz z odwodnieniem i oświetleniem w miejscowości Kraśnica (dofinansowanie 6,9 mln zł). Równie wysoką dotację otrzymała Gmina Oborniki, która w ramach dofinansowania planuje remont mostu przez rzekę Wartę w ciągu ulicy Armii Poznań (dofinansowanie 5,3 mln zł).

To nie pierwszy raz, kiedy województwo wielkopolskie otrzymuje wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Program, od kilku lat, umożliwia rozbudowę dróg i zrównoważony rozwój całego regionu. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg od 2019 do Wielkopolski trafiło blisko 1,5 mld zł, co pozwoliło na realizację ponad tysiąca zadań - blisko 1,5 tys. km dróg.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) to kompleksowe wsparcie dla samorządów przy budowie i modernizacji dróg. Dzięki rządowym dofinansowaniom lokalna infrastruktura drogowa powstaje szybciej. To realnie przyczynia się do poprawy poziomu życia mieszkańców.

Wyniki są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/premier/wyniki-I-naboru-RFRD-2024.

Rekordowa wysokość dofinansowania na rozwój wielkopolskiej infrastruktury drogowej!Rekordowa wysokość dofinansowania na rozwój wielkopolskiej infrastruktury drogowej!Rekordowa wysokość dofinansowania na rozwój wielkopolskiej infrastruktury drogowej!

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 03.10.2023
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 03.10.2023 - 11:56