„Oddaj krew – uratuj życie”

Pierwszy raz w tym roku pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wszyscy chętni mogli oddać krew w krwiobusie przed urzędem. W ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu (RCKiK), wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zorganizowała akcję „Podaruj krew – uratuj życie”.

Krew można było oddać w między godz. 8.00 a 13.00 w krwiobusie przy alei Niepodległości. W akcji wzięło udział 50 osób, z czego aż 35 oddało krew. Dzięki czemu zebrano blisko 16 litrów cennego płynu. Wśród honorowych dawców byli pracownicy urzędu, administracji zespolonej i niezespolonej, mieszkańcy Wielkopolski i żołnierze z pobliskich jednostek. Dla niektórych była to szczególnie ważna, pierwsza donacja.

Krew i jej składniki są niezbędne do wielu procedur medycznych. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzanie operacji, przeszczepów, leczenie wielu chorób, na przykład hemofilii czy białaczki. Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium i zastąpić inną substancją, dlatego dar honorowych dawców jest szczególnie ważny.

Obecnie w RCKiK w Poznaniu pilnie potrzebna jest krew 0 Rh-, B Rh- i A Rh-. Aby zostać krwiodawcą należy być między 18. a 65. rokiem życia oraz być zdrowym. Krew pełną można oddać w RCKiK przy Marcelińskiej od poniedziałku do soboty, ale również w terenowych oddziałach centrum – po wcześniejszej rezerwacji wizyty oraz w krwiobusach. Plan wyjazdowych akcji oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu – https://www.rckik.poznan.pl/gdzie-mozna-oddac-krew.

Pierwsi krwiodawcy wchodzą do busa pod urzędemkolejka chętnych czeka na swoją kolej by podzielić się krwią z potrzebującymikolejka chętnych czeka na swoją kolej by podzielić się krwią z potrzebującymiKrwiobus RCKiK w Poznaniu

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 06.05.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 06.05.2024 - 15:18