Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wizytę w Poznaniu odbył Prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Prezydent RP swój pobyt w Poznaniu rozpoczął od złożenia kwiatów na grobie gen. Stanisława Taczaka- pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Podczas wizyty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan obok przedstawicieli władz samorządowych Prezydentowi RP towarzyszył wnuk generała pan Jerzy Gogołkiewicz. Na grobach 13 pozostałych Powstańców znicze w imieniu Prezydenta RP zapalili harcerze.

W Hotelu Bazar w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchody nabiorą wyjątkowego wymiaru, ponieważ po raz pierwszy dzień ten będzie świętem państwowym.

- To tutaj jest kolebka naszej państwowości, to tutaj narodziło się państwo Polan. Dziękuję za tę inicjatywę środowiskom, które pielęgnują tradycję i historię o Powstaniu Wielkopolskim – mówił podczas uroczystości Prezydent RP.

- Pragnę w imieniu wszystkich Wielkopolan jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za zaangażowanie w tę inicjatywę, dzięki której 27 grudnia cała Polska będzie mogła celebrować pamięć o Powstańcach Wielkopolskich – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński

złożenie kwiatów przez prezydenta w towarzystwie wojewody prezydent i wojewoda podczas uroczystości podpisania ustawy prezydent podpisuje ustawę ustawa podpisana przez prezydenta prezydent i wojewoda na wspólnym zdjęciu

Autor: Dawid Pius
Data utworzenia: 24.11.2021
Ostatnia aktualizacja: Dawid Pius
Data aktualizacji: 24.11.2021 - 10:18