Spotkanie z Andrzejem Maleszką

Jak zostaje się pisarzem? Dlaczego magiczne jest akurat drzewo? Skąd bierze się inspiracja? Czy grające w filmach dzieci mają dublerów? Jakie przygody czekają jeszcze bohaterów książek? Na pytania uczniów z kilku poznańskich szkół podstawowych odpowiadał dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Andrzej Maleszka - reżyser, scenarzysta i autor bestsellerowej serii "Magiczne drzewo".

Każda z wydawanych na całym świecie książek Maleszki oraz wyreżyserowane na ich podstawie filmy gromadzą liczne nagrody i - jak zauważył sam autor - potwierdzają fakt, że dzieci lubią barwne historie. - Cieszę się, że moje książki trafiają do tylu czytelników, którzy potrafią pochłaniać je w tydzień, czy nawet w kilka dni. "Magiczne drzewo", trochę na przekór statystykom, cieszy się niebywałą wręcz popularnością - mówił pisarz. Cykl opowieści o przedmiotach, które postały z powalonego przez burzę ogromnego starego dębu liczy obecnie 8 tomów i - jak zapowiedział autor - przed czytelnikami kolejne.

Spotkanie, na które pisarza zaprosił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, odbyło się z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Otwierając je wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg mówiła o znaczeniu książek, również w życiu najmłodszych czytelników. - Żeby wyznaczać sobie cele, umieć więcej, wiedzieć i widzieć w świecie więcej - warto czytać.

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. 23 kwietnia to data szczególna dla światowej literatury - tego dnia przypadają rocznice urodzin lub śmierci między innymi Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare'a czy Vladimira Nabokova. Jak wynika z opublikowanych w tym tygodniu raportu Biblioteki Narodowej w 2016 roku jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10% czytało 7 lub więcej pozycji.

Wicewojewoda wraz z dziećmi czekają na zaproszonego gościa.Dziewczynka ogląda książkę autorstwa Andrzeja Maleszki.Wicewojewoda opowiada dzieciom o wyjątkowości czytania. Dziewczynka ogląda książkę autorstwa Andrzeja Maleszki.Pani z księgarni z Bajki opowiada o swojej pasji do książek.Wicewojewoda wręcza książki dzieciom i ich opiekunom.Andrzej Maleszka wręcza książki dzieciom i ich opiekunom.Wicewojewoda wręcza książki dzieciom i ich opiekunom.Andrzej Maleszka wręcza książki dzieciom i ich opiekunom.Andrzej Maleszka opowiada dzieciom o swoich książkach.Dzieci siedzą w fotelach na sali sesyjnej urzędu.Na scenie stoi Andrzej Maleszka oraz dwie dziewczynki.Dziewczynka siedzi na krześle. Obok niej stoi Andrzej Maleszka.Dzieci podnoszą ręce. W tle Andrzej Maleszka.Rudowłosa dziewczynka czyta książkę siedząc w fotelu.Andrzej Maleszka podpisuje chłopcu swoją książkę. Andrzej Maleszka podpisuje dziewczynce swoją książkę.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 21.04.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.04.2017 - 14:25