Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Jedna osoba poniosła śmierć, wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych jest zniszczonych, trwa odbudowa uszkodzonych linii energetycznych - taki bilans strat po piątkowej nawałnicy przedstawiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. W spotkaniu z szefami służb, inspekcji oraz instytucji bezpośrednio zaangażowanych w działania ratownicze wziął udział wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

W efekcie nawałnicy, w miejscowości Trzecianów w gminie Borek Wlkp. w wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniosła jedna osoba. Kobieta została przewieziona do szpitala w Lesznie po uderzeniu belką w stodole. Mimo starań lekarzy nie udało się jej uratować.

Burze, które przeszły między innymi nad Wielkopolską spowodowały ogromne zniszczenia w infrastrukturze energetycznej. Trwa odbudowa linii średniego napięcia pomiędzy Wrześnią a Gnieznem. Prace naprawcze wymuszają konieczność wyłączeń zasilania. Bez prądu w Wielkopolsce pozostaje nadal około 6800 odbiorców.

- Ostatnie dni były dla Wielkopolan naprawdę trudne. Teraz jak najszybciej musimy podjąć szereg działań, które umożliwią funkcjonowanie osobom poszkodowanym przez żywioł - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Nawałnice, które przeszły nad województwem są testem sprawnego działania państwa oraz poszczególnych służb - jak na razie test ten udało się zdać - dodał.

Jak powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski, który podziękował za współpracę i zaangażowanie osób biorących udział w zwalczaniu skutków nawałnic, niezwykle istotna była dobra wymiana informacji i wzajemna pomoc. Cały czas zbierane są informacje od poszkodowanych w celu udzielania im pomocy finansowej. Do dziś wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o zasiłek w wysokości do 6 tys. złotych na łączną sumę ponad 12 mln zł. W środę środki finansowe trafią za pośrednictwem wojewody na konta samorządów. Uruchomiona zostanie także pomoc w formie zasiłków na kwoty 20 tys. i 100 tys. zł na odbudowę domów. Trwa szacowanie strat - samorządy na bieżąco przesyłają do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu informacje.

W ramach akcji ratowniczej strażacy interweniowali ponad cztery tysiące razy, prawie siedemset budynków jest uszkodzonych. Odnotowano czterysta podtopień domostw.

Policja interweniowała ponad 150 razy, głownie w przypadku kolizji spowodowanych najechaniem na połamane drzewa oraz w przypadku uszkodzonych pojazdów.

Spośród zabytków najbardziej ucierpiała katedra w Gnieźnie, gdzie uderzenie pioruna uszkodziło poszycie dachu. Nie są znane jeszcze koszty naprawy uszkodzeń gnieźnieńskiej katedry.

Znaczne szkody nawałnica wyrządziła w lasach i parkach krajobrazowych. W lasach państwowych wiatr poczynił niespotykane od lat straty, największe w powiatach gnieźnieńskim oraz pilskim. Ponad 3 tys. ha drzewostanu zostało doszczętnie zniszczone.

Funkcjonariusze PSP przeprowadzili kontrole obozów i kolonii dla dzieci w 22 lokalizacjach. Podczas przeprowadzonych kontroli w dwóch obiektach wykazano nieprawidłowości między innymi brak przeglądu gaśnic oraz niebezpiecznie pochylone drzewo, które zostało usunięte.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 14.08.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 16.08.2017 - 15:05