Komentarz polityczny Zbigniewa Hoffmanna dotyczący przekazania przez samorząd województwa 100 tys. zł na rzecz ECS

Polityka pod płaszczykiem solidarności

Czy łatwo wydać z kieszeni Wielkopolan 100 tys. zł? Okazuje się, że tak. Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku naszego województwa radni PO, PSL i SLD przegłosowali uchwałę, na podstawie której do województwa pomorskiego na bieżącą działalność Europejskiego Centrum Solidarności trafi 100 tys. zł. Marszałek Marek Woźniak tłumaczy, że to obrona przed Prawem i Sprawiedliwością. W mojej ocenie to pewnego rodzaju antyrządowa obsesja, niezwykle widoczna u polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy przypominają o sobie mediom właśnie przez wygłaszanie dość oryginalnych manifestów politycznych. Jeśli mają taki pomysł na politykę - tym lepiej dla Zjednoczonej Prawicy. Na tym można by tę kwestię zamknąć, gdyby nie fakt, że do swojego politycznego manifestu marszałek i koalicja radnych wykorzystują pieniądze Wielkopolan - 100 tys. zł, które odpłynie z Wielkopolski na Pomorze.

Jako Wielkopolanin wolałbym, aby marszałek sam zapytał mieszkańców, jak te 100 tys. zł powinno zostać spożytkowane. Czy aby na pewno Wielkopolanie podzieliliby pogląd marszałka i KO? W Wielkopolsce jest wiele instytucji kultury (i nie tylko), które potrzebują wsparcia i zabiegają o choćby kilka tysięcy złotych na swoją działalność. W odpowiedzi widzą, jak 100 tys. zł odpływa do innego województwa. Podobną demonstrację polityczną wykonała większość radnych Miasta Poznania z KO. Z kasy poznaniaków przekazali 100 tys. zł na ECS w Gdańsku. Z drugiej strony likwidują PKS Poznań, który dowozi setki uczniów i pracowników do stolicy Wielkopolski, tłumacząc to stratami finansowymi.

W mojej ocenie dochodzimy do sytuacji absurdalnej. Samorządy województwa i Poznania, znając ogromne potrzeby swoich mieszkańców, ich pieniędzmi fundują własne manifesty polityczne. Z drugiej jednak strony, czego możemy oczekiwać na przykład od polityka KO, prezydenta Poznania, który ostatnie miesiące za pieniądze podatników promował wybory do rad osiedli, a w dniu wyborów chwalił się morsowaniem w wodospadzie koło Jeleniej Góry.

Autor: Zbigniew Hoffmann
Data utworzenia: 28.03.2019
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 28.03.2019 - 12:05
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 09.04.2019 - 10:02