Zima w Wielkopolsce: ponad 120 miejsc dla bezdomnych

Mroźna zima najbardziej dokucza bezdomnym, którzy w tym czasie szukają schronienia wszędzie, gdzie to jest możliwe. Nocują na dworcach, w piwnicach, w parkach na ławkach. Niektórzy szukają pomocy, inni umierają z wyziębienia.

 - Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek, kto potrzebuje pomocy, był jej pozbawiony - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - System pomocy społecznej zapewnia potrzebującym miejsca w schroniskach, noclegowniach, ogrzewalniach. Pomyśleliśmy również o osobach w podeszłym wieku, samotnych, nieporadnych życiowo. One szczególnie w okresie zimowym mogą liczyć na pomoc i wsparcie - dodaje wojewoda.

Wojewoda Zbigniew Hoffmann zwrócił się do starostów oraz prezydentów miast, by zadbali o schronienie, ciepły posiłek, odzież dla bezdomnych. Warto, by lokalni włodarze na bieżąco aktualizowali informacje o placówkach udzielających pomocy. Czasami wystarczy jeden telefon od mieszkańców, by uratować życie osobie samotnej lub pozbawionej dachu nad głową. W czasie, gdy niskie temperatury zaczną dotkliwie dawać się we znaki zwiększana jest liczba różnych patroli. Poza tym na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się zakładka "Akcja Zima", w której są umieszczone numery telefonów oraz infolinii wraz z danymi teleadresowymi instytucji udzielających pomocy. Uruchomiono także interaktywną mapę, dostępną również na urządzeniach mobilnych.

- Aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego mamy ponad 120 wolnych miejsc dla bezdomnych - dodaje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - Liczę na to, że podobnie jak w poprzednich latach, służby dobrze poradzą sobie z szybkim reagowaniem na zgłoszenia oraz monitorowaniem miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne. To zadanie przede wszystkim dla Policji i Straży Ochrony Kolei - dodaje wojewoda. Funkcjonariusze przeprowadzą patrole we współpracy z pracownikami opieki społecznej. Natomiast monitoringiem placówek udzielających tymczasowego schronienia zajmie się Wydział Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Autor: Aurelia Pawlak
Data utworzenia: 18.12.2018
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 18.12.2018 - 10:30
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 18.12.2018 - 10:40